Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Besöksrekord i Kolmården

Påskhelgen innebar besöksrekord för Kolmårdens djurpark så tidigt på säsongen.

Säsongsarbetarna (bilden) får beröm av djurparkschefen efter den intensiva säsongsstarten.

Säsongsarbetarna (bilden) får beröm av djurparkschefen efter den intensiva säsongsstarten.

Foto: Rickard Sjödén

DJURPARK2019-04-24 18:00

Aldrig tidigare har så många gäster besökt Kolmården under april månad som i år. Och än så länge har man bara haft öppet i fyra dagar.

En kombination av det vackra vårvädret, djuren, Bamses Värld och den nya sälshowen Seals lockade tillsammans över 32 000 gäster under öppningshelgen.

Med 10 000 gäster redan första öppningsdagen slog man förväntningarna för hela helgen. När man summerar helgen har över 32 000 gäster passerat grindarna.

– Vi hade aldrig kunnat drömma om så många gäster under påskhelgen. Det var en fantastisk stämning i parken. Många valde att ta med sig hela familjen och fira påsk tillsammans med oss, vilket känns otroligt roligt, säger Christine Karmfalk, vd på Kolmården.

Det oväntat höga gästantalet förde också med sig utmaningar för restaurangerna, kioskerna och parkeringen. Extraparkeringar fick öppnas upp och maten och glassen tog slut redan på fredagen.

Flera leverantörer som hade påskledigt ställde upp och genomförde extraleveranser av mat och glass på påskaftonen och påskdagen. Inför nästa år planeras för fler påskaktiviteter och man kommer vara väl förberedd på det stora intresset.

Karmfalk riktar ett särskilt tack till alla parkens säsongsarbetare.

– Utan dem hade det inte varit möjligt.

Redan inför sommaren har man sålt rekordmånga årskort, hela 40 000 stycken. Det är en ökning mot föregående år med nära 30 procent.

Nu fortsätter Kolmårdens säsong med helgöppet fredagar, lördagar och söndagar hela april och maj. Åkattraktionen Mini-Hopp har premiär den 1 maj.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om