Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Svaret på NMR-flaggning i Finspång

Här är svaret på NMR-aktionen i Finspång för en dryg månad sedan. "Man kan inte acceptera det", sa Petra Lindström.

Det tillfälliga nätverket "Ett inkluderande Finspång" demonstrerade på samma plats, där NMR hade sin aktion för en dryg månad sedan.

Det tillfälliga nätverket "Ett inkluderande Finspång" demonstrerade på samma plats, där NMR hade sin aktion för en dryg månad sedan.

Foto: Ulf Stråhle

Demonstration2021-02-23 09:15

En månad efter att anhängare till den nazistiska rörelsen NMR, Nordiska motståndsrörelsen, hängt banderoller med "White lives matter", kom en motreaktion. 

Petra Lindström är initiativtagare till "Ett inkluderande Finspång". Under en halvtimme prideflaggade hon och några vänner över trafiken på samma plats, där NMR var den 23 januari.

– En bekant skickade ett fotografi efter NMR. Man kan inte acceptera det, menade Petra.

– Det här känns ändå jättestort. Vi vill att det vårt budskap ska spridas, sa Petra på gångbron.

Några fordon tutade.

– Hoppas de tutar för att de gillar det de ser. Det är positivt, tycker Petra.

Demonstrationen, som varade en dryg halvtimme, hade polistillstånd.

Karta: Finspång
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!