Vid upprustningen av kanalhamnen plockades statyn Slussvaktaren bort och skulle flyttas till en plats i närheten. Nu står statyn i en verkstad i väntan på sitt öde.
– Statyn var i mycket dåligt skick så vi var tvungna att renovera den. Nu vill vi väldigt gärna få upp den igen, säger Roger Altsäter, vd på AB Göta kanalbolag.
I början av maj i år ansökte Göta kanalbolag om bygglov. I samband med att beslutet om bygglov togs kunde allmänheten lämna in synpunkter.
Några av de synpunkter som kommunen fick in handlade om att statyn skulle skymma utsikten över kanalen för de boende i närheten. De menade också att den nya platsen för statyn är ett av få orörda grönområden som finns kvar längs med kanalen och att statyn skulle göra miljön vid kanalen än mer plottrig.
Den 7 juni beslutade samhällsbyggnadsförvaltningen att ge Göta kanalbolag bygglov. Kommunen anser att statyn är storleksmässigt begränsad och inte skulle påverka utsikten för grannarna i någon större omfattning. Kommunen menade även att Slussvaktaren förstärker kanalhamnens kulturhistoriska betydelse och visar upp kanalens historia. Det tidigare staketet kring Slussvaktaren skulle inte heller uppföras utan endast själva statyn skulle i sådana fall stå på platsen.
Flera privatpersoner överklagade beslutet. Överklaganden kom främst in från grannar i området kring den nya platsen och de tar upp samma punkter som tidigare. ”Besökare använder denna grönyta till picnic” och ”det måste finnas rena ytor någonstans vid kanalen”, går att läsa i ett överklagande.
Grannarna menar även att statyn borde uppföras på ett torg istället eftersom det skulle locka besökare till kanalen. En granne tycker att det finns plats för statyn i anslutning till den tidigare platsen. Nu ska länsstyrelsen besluta vad som händer med bygglovet.
Slussvaktaren är gjord i kopparplåt och visar en slussvaktare i arbete. Statyn skapades av konstnären Elias Nordh och donerades från Söderköpings brunn till Göta kanalbolag med anledning av deras 150-årsjubileum år 1982. Om Göta kanalbolag nekas bygglov vet de i nuläget inte var statyn ska stå i framtiden.
– Vi tycker att statyn är väldigt fin. Det vore synd att inte kunna sätta upp den nära den plats där den stod från början, säger Roger Altsäter.