Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Uppgifter: Treåring hittad död

Den person som hittades död i en lägenhet i Norrköping på torsdagseftermiddagen, ska enligt uppgifter till Aftonbladet vara en 3-årig flicka.

Uppgift att den döda är en treårig flicka.

Uppgift att den döda är en treårig flicka.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brottslighet2020-01-31 10:24

Det är uppgifter som Aftonbladet tagit del av, som säger att det handlar om en treårig flicka. Kroppen hittades i en lägenhet i centrala Norrköping på torsdagseftermiddagen, efter att polisen fått ett larm om ett eventuellt dödsfall i en lägenhet. På plats kunde polis konstatera att en person avlidit.

Där kunde polisen även gripa två personer, en man och en kvinna, båda i 40-årsåldern. De ska enligt uppgift vara anhöriga till den döda. Inledningsvis inledde polisen en förundersökning om grovt vållande till annans död och brott mot griftefriden. Det sistnämnda kan till exempel handla om att man obehörigen flyttar, skadar eller skymfligen behandlar en avliden person eller inte kallar på hjälp från ambulans eller polis. 

Under torsdagen spärrades det aktuella området av för att kriminaltekniker skulle kunna göra en kriminalteknisk undersökning. För att samla in ytterligare uppgifter kring vad som kan ha hänt, har polisen genomfört dörrknackning i området. Polisen har även tagit föremål i beslag för att säkra bevisning.

På torsdagskvällen gav polisen beskedet att kvinnan och mannen anhållits av åklagare, på sannolika skäl misstänkta för grovt vållande till annans död. Och på fredagsförmiddagen kom alltså uppgifter om att det skulle handla om en liten flicka. Polisen vill inte kommentera uppgifterna, utan skriver bara på sin hemsida att "de två personer som anhölls under torsdagskvällen är fortfarande anhållna. Ärendet leds av kammaråklagare Anna Lander".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!