Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Polisen står och stampar efter skottlossningen

Polisen: Vi går inte ut med underrättelseinformation angående eventuella kopplingar till skottlossningen.

Polisen har ännu ingen misstänkt för skotten mot fastigheten i Ringdansen.

Polisen har ännu ingen misstänkt för skotten mot fastigheten i Ringdansen.

Foto: Åsa Hanell

Brottslighet2020-08-12 15:00

Polisen har ännu ingen misstänkt för skottlossningen i Navestad natten mellan lördagen och söndagen.

– Vi står på samma läge som tidigare där vi har förhört ett antal personer men har ytterligare förhör att hålla, säger Calle Jerrhage, vid polisens avdelning för grova brott i Norrköping.

Han vill inte bekräfta att ett vapen har omhändertagits utan menar att det får stå för det vakthavande befäl som i tidigt skede gick ut med den uppgiften.

Om man avlossar flera skott med ett vapen så är det väl ovanligt att man lämnar kvar vapnet på platsen?

– Det hör inte till vanligheterna, säger Calle Jerrhage.

Polisen jobbar i nuläget efter teorin att skytten stått utanför porten och skjutit mot den. Inte att en skytt ska ha befunnit sig i någon av lägenheterna i fastigheten mitt emot som också den spärrades av inledningsvis.

– En eller flera personer har setts lämna platsen, vi har i nuläget ingen uppgift om något fordon, säger Calle Jerrhage.

Polisen har inga uppgifter om att skotten skulle vara någon form av varning eller markering mot någon av de boendena i fastigheten som besköts, men utesluter inte att det kan ha varit någon på besök eller någon som tillfälligtvis bor i fastigheten.

– Vi sätter inte heller skotten i samband med någon pågående konflikt bland kriminella eller andra personer i området. Å andra sidan så går vi inte ut med underrättelseinformation angående eventuella kopplingar, säger Calle Jerrhage.

Polisen är fortsatt intresserad av att få in fler vittnesuppgifter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!