Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Slogs med hammare

De två Hells Angels-medlemmar som dömts för grov misshandel av en man i Norrköping får sina straff sänkta.

Dömdes även i hovrätten. Men straffet för de båda Hells-Angelsmedlemmarna sänks.

Dömdes även i hovrätten. Men straffet för de båda Hells-Angelsmedlemmarna sänks.

Foto: JOHNNY GUSTAVSSON

BROTT2016-08-30 06:30

Hovrätten dömer visserligen männen - som var beväpnade med en träkäpp och en kulhammare - även för olaga hot, men anser att det samlade straffvärdet uppgår till ett år och tre månaders fängelse. I tingsrätten fick männen två års fängelse.

Det var vid lunchtid den 23 april som en 39-åring och en 41-åring beväpnade sig med en hammare respektive träpåk. Tillsammans attackerade de två grannar till 41-åringen i Herstadberg när de kom hem med bil. 41-åringen – som tillhör toppen i Hells Angels – ska ha stirrat ilsket och 39-åringen slog sedan hammaren mot en av männen på parkeringen. Slaget var hårt och träffade höger kind och ner mot axelpartiet.

Den attackerade mannen försökte fly och söka hjälp hos en bekant, men ingen öppnade dörren. I trappuppgången kom gärningsmännen springande efter honom med träpåk och hammare. Den jagade mannen fick ett nytt hårt slag med hammaren, som var en kulhammare med rundad, kulformad baksida. Han blödde kraftigt från såret men lyckades ta sig ut och träffade på den andre målsägande och den bekanta som han försökte söka hjälp hos.

39-åringen har hävdat att han inte var på platsen under angreppet, men på ryggen på hans t-shirt hittades blod som tillhörde den skadade mannen.

Trots att bara 39-åringen slog döms ändå båda för att ha agerat gemensamt och i samförstånd under den grova misshandeln. Rättsläkaren har också vittnat om att slagen med hammare kunde ha lett till mycket allvarliga skador om de träffat tinningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om