Natten till torsdagen fångades det hela av paret Noréns övervakningskamera. Utanför ytterdörren syns en man smyga upp och sedan scanna av bilnycklarnas koder inne i huset med hjälp av en vit "platta". En annan person står vid bilarna med en mottagare, och efter ett tag ser man på filmen hur lamporna tänds upp i bilen.
– Det hände precis när jag hade gått och lagt mig. Hade jag bara haft ljudet på mobilen hade jag hört att jag fått notiser om rörelser utanför huset och att bilen var upplåst, berättar Johan Norén.
Inbrotten skedde strax före klockan två på natten och de senaste veckorna verkar flera i området ha varit med om liknande händelser: koderna scannas av och bilarna öppnas. De flesta har dock inte blivit av med någonting.
– Jag vet inte vad de är ute efter? De satt i bilen i fem minuter och jag såg hur de tände en lampa. Men de har inte tagit något och handskfacket är stängt. Jag vet flera som råkat ut för samma sak. Vad vill de? Jäkligt olustigt!
Johan Norén har en teori om att personerna samlar ihop flera koder, för att sedan slå till stort en natt.
– Då tar de 20 bilar samtidigt i stället för en i taget, funderar han.
Att polisen haft ett extra fokus på Lindö, och att det privat vaktbolag åkt runt, tycker han väl är bra. Men:
– De borde finnas här på natten. Det är då bilinbrotten sker. På dagarna finns ju inga bilar hemma.
Den här typen av stöld kallas "reläattacker" och har enligt tidningen Motormagasinet ökat under de två senaste åren. Enligt uppgifter tidningen fått fram är tipset att förvara nycklarna i en särskild förvaringspåse som stoppar nyckelns signaler, eller längre in i huset än innanför ytterdörren.
– Våra bilnycklar låg inte innanför ytterdörren, utan säg åtta meter in i huset, med kyl, frys och badrum emellan. Så det verkar inte spela någon roll, säger Johan Norén.