Åklagaren hade yrkat på 14 års fängelse för de båda åtalade, för mord och mordförsök.
Båda männen har förnekat gärningarna.
Det var den 26 november förra året som ett bråk i en trappuppgång på Prästgatan ledde till att en 24-åring avled av ett knivhugg i hjärtat. Hans kamrat blev också svårt knivskadad.
24-åringen hittades vid en bänk vid P-huset Ankaret. Hans liv gick inte att rädda. Kamraten sökte hjälp på en krog i närheten. Han hade en livshotande bukskada och opererades akut.
Männen hade kommit till Prästgatan för att hämta en väska. Det har framkommit att den ene mannens besök inte var välkommet. I trapphuset mötte de en av 29-åringarna, som har en grovt kriminell bakgrund.
Norrköpings tingsrätt menar att det är utrett att 29-åringen dödshotat de båda männen och förstärkt hotet genom att rikta en kniv mot 24-åringen.
Tingsrätten menar att det våld som 24-åringen och möjligen hans kamrat därefter utdelat faller inom nödvärnsrätten.
24-åringen skallade 29-åringen så denne ramlade omkull. Liggande på marken fick 29-åringen slag och sparkar.
Under bråket, menar tingsrätten, kom den andre 29-åringen ner för trappan och gav sig in i slagsmålet, något han själv har förnekat.
Händelseförloppet var snabbt och tumultartat.
Tingsrätten konstaterar att det inte kan fastställas vem som utdelat vilka hugg. Den förste 29-åringen har lämnat uppgifter om att han själv högst sannolikt tog fram en kniv och högg mot angriparna. I nödvärn hävdar han själv, men tingsrätten menar att det våldet inte varit berättigat. Dessutom har 29-åringarna försatt i sig i den uppkomna situationen själva, menar tingsrätten.
När det gäller den andre 29-åringen är det inte styrkt men sannolikt att också han använt kniv, menar tingsrätten. Det är utrett att han deltog i bråket på ett aktivt sätt, menar tingsrätten, som slår fast att han i vilket fall måste ha insett att den andre mannen hade kniv och att männen som anlänt till adressen var obeväpnade.
Tingsrätten menar att båda 29-åringarna ska dömas som medgärningsmän även om det inte kunnat visas vem av dem som tillfogat den ena mannen den dödliga skadan och den andre den livshotande skadan.
De döms till nio års fängelse vardera för dråp och försök till dråp. De ska också betala 155 000 kronor i skadestånd till mannen som överlevde. De ska även betala skadestånd till de anhöriga till den avlidne.
Tingsrätten var inte helt enig: en av nämndemännen menar att åtalet mot en av männen inte var styrkt.