Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Utnyttjade elvaåring – döms till fängelse

Fängelse i nio månader blev straffet för den man från Linköping som grovt utnyttjade en 11-årig flicka från Söderköpings kommun.

Flickan ombads skicka filmer av grov sexuell natur till den snart 30-årige mannen i Linköping.

Flickan ombads skicka filmer av grov sexuell natur till den snart 30-årige mannen i Linköping.

Foto: JESSICA GOW / SCANPIX

Brott & Straff2021-11-28 18:00

När gärningsmannen, som är i 30-årsåldern, först fick kontakt med den unga flickan på dejtingappen Badoo, uppgav den senare att hon var 18 år eller något äldre. Men när kontakterna antog en mer sexuell art skrev flickan vid flera tillfällen att hon bara var 12 år (i själva verket var hon endast elva, har man slagit fast i förundersökningen).

Trots det lyckades mannen förmå flickan att skicka nakenbilder och filmer med sexuellt innehåll. Han berättade också att han ville träffa henne och "göra mysiga saker" som att gå i skogen och kyssas och hångla. Därtill skickade han själv nakenbilder på sig själv till flickan.

I tingsrätten hävdar mannen, som tidigare avtjänat två fängelsestraff för våldtäkt respektive misshandel och försök till våldtäkt samt erkänt två fall av ringa narkotikabrott, att han trodde flickan skojade när hon skrev att hon endast var 12 år. Rätten bedömer dock att mannen genom bilder och filmer måste insett att flickan var mycket yngre än 15 år.

"Fara för brottets fullbordan har förelegat eller varit utesluten bara på grund av tillfälliga omständigheter", skriver rätten i domen mot mannen.

Förutom fängelsestraff ska den dömde betala 25 000 kronor i skadestånd till flickan samt 800 kronor till brottsofferfonden.

 I domen ingår även stöld av två surfplattor från en man i Linköping.

Brotten begicks under tidiga våren 2019 i Linköpings och Söderköpings kommuner.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!