Det var natten mellan onsdag och torsdag som en brand utbröt på förskolan, som ligger på Sandbyhovsgatan. Förskolechef Kicki Fransson väcktes av kommunens säkerhetschef.
– Man trodde ju aldrig att det var så omfattande. Det är förfärligt!, säger hon när Folkbladet pratar med henne på torsdagsförmiddagen.
Då är branden ännu inte släckt, det pyr fortfarande i bråten. Man räknar med att halva förskolan ungefär är förstörd, resterande halva kommer att kunna tas i bruk igen efter sanering.
– Så småningom kommer delar av förskolan verksamhet att kunna återupptas, säger Kicki Fransson.
Men i ett första skede gäller det för henne och kollegorna att hitta lösningar för de 75 barn som går i förskolan.
– Vi försöker organisera för framtiden. Förhoppningsvis har vi hittat tillfälliga lösningar för morgondagen. Vi ska undersöka hur det ser ut. Det krävs arbete och planering, men det kommer vi att ordna, säger hon
Under torsdagen hålls förskolan stängd. Barnen får helt enkelt vara hemma. Förskolechefen gick ut med information om detta via mail och på förskolans blogg, men alla föräldrar hade inte sett det, utan kom till förskolan på torsdagsmorgonen, för att sedan få vända om igen.
Tidigt på torsdagsmorgonen gick polisen ut och meddelande att man upprättat en anmälan och inlett en förundersökning om mordbrand. Polisen misstänker nämligen inte att branden har startat på ett naturligt sätt. Under natten sökte polisen av området med hundar efter en möjlig gärningsman. Dock utan resultat.