Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Det är högt tryck"

Efterfrågan på studentbostäder runt om i landet är hög inför höstterminen och Norrköping är inget undantag.– Det är högt tryck, säger Ida Gröndahl på Studentbo.

Det är många studenter som letar bostad inför höstterminen.

Det är många studenter som letar bostad inför höstterminen.

Foto: Thomas Möller

BOSTÄDER2018-07-17 14:00

Varje år kartlägger branschorganisationen Studentbostadsföretagen läget på studentbostadsmarknaden inför höstterminen.

Trycket på bostäder har varit stort under många år och så ser det ut att fortsätta.

Årets enkät visar att 65 procent av de tillfrågade studentbostadsföretagen förväntar sig ett oförändrat läge, medan 23 procent tror att trycket ökar. Endast sju procent tror på ett lägre tryck.

– Det kommer alltid vara högt tryck på studentbostäder vid höstterminsstarten, eftersom en stor grupp då behöver bostad samtidigt. Men idag är glappet mellan tillgång och efterfrågan för stort på flera håll, vilket skapar orimligt långa väntetider. Det innebär att studenter tvingas tacka nej till studieplatser, säger Stina Olén, vd på Studentbostadsföretagen i ett pressmeddelande.

Hur ser situationen ut i Norrköping då?

Studenterna fick sina antagningsbesked förra veckan och enligt Ida Gröndahl, verksamhetsansvarig på Studentbo är det högt tryck även här, men förhoppningen är ändå att alla som ska läsa i Norrköping ska ha en bostad till terminsstarten.

–  Ambitionen är att hjälpa alla att hitta en lägenhet.  Nu under sommaren är det först till kvarn som gäller. Alla som söker lägenhet behöver vara aktiva på vår hemsida och söka det som de är intresserade av, säger hon.

Byggs det några nya lägenheter?

– Ja det gör det, vid Kopparhusen. Men de kommer inte stå klara förrän 2019-2020. Det är cirka 115 rum. Vissa är egna lägenheter och andra är så kallade kombolägenheter där man har gemensamt kök, badrum och vardagsrum.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om