Så här när man bara går och väntar på att våren skall återkomma passar det väl med en härlig bild från Brunnsområdet och året är 1907. Kortet är skrivet den 22 april och adresserat till Herr A.P. Svensson Leonardsberg, Fiskeby. Avsändaren, en Karl Emilsson, tackar så hjärtligt för senast och meddelar att vistelsen i Söderköping har utfallit med stor belåtenhet.
Vädret var denna dag, precis som bilden visar, en strålande vårdag och våren hade verkligen, till glädje för alla, äntligen gjort sitt intåg med allt vad det innebär – fåglarnas intensiva kvitter i buskar och träd, fjärilarnas dans över det gröna gräset och, inte minst: genast gladare människor!
Vi stannar till vid den vackra Brunnskyrkan som lät sig uppbyggas åren 1897-98. Det var tacksamma brunnsgäster som lät donera pengar för uppbyggnaden av kyrkan. Man hade tydligen fått inspiration från Norge, byggnadsstilen är ju den Norska stavkyrkans speciella stil med ornament och drakhuvuden. Här inne hålls helgmålsandakter för brunnens gäster, även något bröllop i sommartider lyser upp den vackra parken med björkar som susar i sommarvinden.
En man som visar sig vara trädgårdsmästare berättar att det är mycket att göra så här innan den stora säsongen startar i samband med verksamheten på Söderköpings brunn. Snart kommer parkerna att fyllas av människor som med tåg och båt tagit sig till staden vid berget för någon veckas rekreation. – Tänk ändå, sen järnvägen byggdes kan ju folk komma hit från hela Sverige, förra sommaren hade vi besökare ända ifrån Medelpad, säger han.
Den fina kyrkan står kvar även idag, bergfast i grunden, och den lilla klockan i tornet klingar lite sprött vi de olika högtiderna sommartid. Ett nyfiket bi följer mig en bit längs stigen, en doft av kålpudding når mig från brunns-
restaurangen. Det kan bara inte motstås; kålpudding, potatis och lingonsylt, med pressgurka!