Glada tillrop, både telefonledes och munledes, från Finspångsläsare med omnejd som följer mina bilder och berättelser om Söderköping gör att jag gärna vill visa er en stilig flygbild över ert område.
Jag gissar att denna flygmaskin flög över Metallverket någon gång under 1930-talet, kortet är skrivet den 8 november 1937; snart 80 år sedan och visst är det en härlig bild!
Det ryker i alla skorstenar och många människor arbetar här nere, det visar det stora antalet cyklister som rör sig på vägarna och i samhället vid middagsraster och skiftbyten. Man tillverkar här mässing och bronsprodukter, ja även aluminiumprodukter som blir till plåt till flygplanstillverkning. Förpackningar till cigarettpaket, i aluminium, räknas till storsäljarna.
– Håll i sig nu Jonasson så gör vi en sväng över sjön därnere! En skarp sväng med dito djup luftgrop, ja det var den frukosten det!
Den säkra piloten har visat oss denna bygd med dess metallverk som vid denna tidpunkt räknas som ett av de modernaste i världen då det gäller metallproduktion. Några av Finspångs invånare syns tydligt vinka till oss här uppe i luften och snart är vi på landningsbanan i Norrköping, det tar bara en kvart.
Under oss dit: den fagra Östgötabygden med byar och skog. En levande landsbygd med skolor, fabriker och åkrar som brukas. Trots det lilla tillbudet där uppe i luften, med den försvunna frukosten, var det en upplevelse jag inte glömmer i första taget.
Finspång, det är fint det!