Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Reidar Svedahl glider rejält i frågan om Malmölandet

Vi värnar äganderätten även när den sätter stopp för kommunala planer.

Sophia Jarl är oppositionsråd för Moderaterna och hon slår fast att M inte kommer att medverka till att "tvinga bort ett väletablerat företag i en bransch med goda framtidsutsikter genom hot och tvångsåtgärder."

Sophia Jarl är oppositionsråd för Moderaterna och hon slår fast att M inte kommer att medverka till att "tvinga bort ett väletablerat företag i en bransch med goda framtidsutsikter genom hot och tvångsåtgärder."

Foto: Elin Holmer

Debatt2020-08-26 12:30
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Liberalernas Reidar Svedahl glider rejält på sitt partis ideologiska grund när han formulerar sina planer för Malmölandet. (Folkbladet 25/8) Det får stå för honom men jag vill vara tydlig med att vi håller äganderätten högt även om det innebär att Norrköping får utveckla verksamhetsmark på andra platser än Malmölandet. 

Det stämmer att det var ett i stort sett enigt kommunfullmäktige som ställde sig bakom en ny översiktsplan för Malmölandet men en översiktsplan är inget frikort för att genomföra allt det som anges i planen. En översiktsplan är en möjlighet men i en sådan ska också andra lagar och överväganden ingå. 

Kvartetten agerar såsom att kommunen redan äger marken och bjuder redan idag ut Malmölandet som möjlig etablering för nya företag. Samtidigt finns det ingen plan för hur eventuella förhandlingar med markägaren ska gå till. Ska jag tolka det som ett tecken på att förhandlingar inte behövs eftersom möjligheten att tvångsinlösa marken ska användas? 

Låt mig vara tydlig – Moderaterna kommer inte att medverka till att tvinga bort ett väletablerat företag i en bransch med goda framtidsutsikter genom hot och tvångsåtgärder. Vi värnar äganderätten även när den sätter stopp för kommunala planer. Vägen framåt är att utveckla andra delar för företagsetableringar och skulle markägare vilja exploatera sin mark på eget initiativ kommer Moderaterna alltid samtala med berörda parter för att göra det på bästa sätt för Norrköpings framtid.

Karta: Malmölandet