Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Norrköpings kulturskola i topp

Kulturskolan i Norrköping är en av två i landet som har störst utbud av ämnen att välja på.

Inte bara musik på Kulturskolan i Norrköping.

Inte bara musik på Kulturskolan i Norrköping.

Foto: Pontus Lundahl/TT

Nyheter2020-01-27 16:00

Det är stora skillnader på hur många olika kurser Kulturskolan erbjuder i olika städer. Det visar statistik från Kulturrådet, som Nyhetsbyrån Siren hämtat från statistikdatabasen Kolada.

– Vissa kommuner har bara musik och erbjuder ingenting annat, säger Jenny Löfström Ellverson på Kulturrådets kulturskolecentrum.

– Kulturskolan är ju den kommunala musikskolan som har utvecklats och lagt på andra estetiska ämnen. Men musik är fortfarande det dominerande konstområdet.

I Vindeln, Kungsör och Alvesta kan barnen endast välja på ett ämnesområde. I Norrköping och Lund däremot finns tolv olika ämnesområden att välja på. 

Exempel på kurser på Kulturskolan i Norrköping är förutom musik, bild, film och teater.

Karta: Kulturskolan
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!