Idag är området där förskolan ska byggas ett friluftsområde med bland annat några tennisbanor. En del av friluftsområdet kommer att behöva tas i anspråk liksom tennisbanorna. Alldeles intill ligger redan en förskola, Sjörövaren som drivs av ett föräldrakooperativ. Den nya förskolan ska enligt planen rymma sex avdelningar med 20 barn i varje. Spantgatan som går igenom området kommer att breddas för att öka trafiksäkerheten när föräldrar ska lämna och hämta barnen. I närheten ligger också Lindös populära pulkabacke.
Barnen kommer att hamna i en kulturhistorisk miljö. Lindö Herrgård vars historia går tillbaka till 1700-talet ingår nämligen också i det nya detaljplaneförslag, som presenterats i dagarna. Kommunen passar på att öka skyddet för herrgården genom att det blir ett rivningsförbud.
Men bara exteriören och den omgivande marken är skyddad. Interiört är den redan ändrad för mycket och används nu till helt andra verksamheter. En del av de intilliggande komplementbyggnaderna är rivna men vissa finns kvar. Bland annat en äldre ekonomibyggnad. I fortsättningen ska bara små komplementbyggnader tillåtas inom den mark som hör till gården, som ett utrymme för cyklar eller liknande. Kommunen, som äger herrgården, vill att det som finns kvar av den gamla kulturhistoriskt intressanta byggnaden nu ska få vara i fred.
Enligt detaljplanen får den nya förskolan inte avvika från den stil som finns för området. Man vill se en rödmålad träbyggnad som påminner om äldre tiders ekonomibyggnader.
Planen har nu gått ut på samråd där synpunkter samlas in från både myndigheter, föreningar och allmänhet, innan man går vidare till nästa steg. Ett speciellt samrådsmöte kommer också att hållas på herrgården i januari.
Enligt de ursprungliga planerna skulle det här området ingå i en betydligt större ny detaljplan där också bostäder och småindustrier skulle byggas. Men nu har kommunen ångrat sig och brutit loss just den här mindre delen eftersom behovet av nya förskoleplatser är akut i Lindö-området.
– I dagsläget ser inte vi att vi fortsätter driva den tidigare större planen. Detta då det byggs och har byggts en hel del nya bostäder inom området, säger Mathias Hult, planarkitekt på samhällsbyggnadskotoret i en kommentar.