Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Brasiliens regering backar Neymar

Brasiliens regering kastar sig in i rasismbråket kring PSG-stjärnan Neymar och ger fotbollsstjärnan sitt stöd.

Domaren visar ut Paris SG-stjärnan Neymar i söndagens match som Marseille vann med 1–0.

Domaren visar ut Paris SG-stjärnan Neymar i söndagens match som Marseille vann med 1–0.

Foto: Michel Euler/AP/TT

Fotboll2020-09-16 07:40

"Rasism är ett brott", säger ministern för mänskliga rättigheter i ett uttalande.

Neymar fick rött kort efter att ha slagit till Marseilleförsvararen Álvaro González, som brasilianaren anklagade för att ha kränkt honom genom att kalla honom för jävla apa.

I dag väntas den franska ligan komma med besked om bestraffning mot spelarna.

Neymar har ångrat sin knytnäve, men vidhåller sin rasismanklagelse. Och han får stöd av den brasilianska ministern för mänskliga rättigheter.

"I ljuset av ännu ett fall av rasism som kommit upp till ytan visar ministern för kvinnor, familj och mänskliga rättigheter sin solidaritet med spelaren Neymar Jr. Rasism är ett brott", säger ministern i uttalandet.

Brasiliens president Jair Bolsonaro har också retweetat Neymars version av händelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!