Det vara bara i Storstockholm som lägenhetspriserna inte steg, utan sjönk med 0,3 procent under juli.
Mest steg lägenhetspriserna i Stormalmö och södra Sverige.
Under samma period steg också villapriserna i alla regioner utom Storgöteborg där de sjönk med en procent.
Sett till första halvåret, så visar nästan alla regioner i landet prisuppgångar för såväl lägenheter som villor.
Det är bara i Storstockholm, som lägenhetspriserna stått stilla.
Så man kan säga att i stort sett ses inga stora negativa coronaeffekter på bostadspriserna.
– Trots ett av de mörkaste åren för svensk ekonomi någonsin fortsätter bostadspriserna att stiga efter den temporära nedgången i april under den mest akuta fasen av coronakrisen, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
I maj kom också rapporter om en coronaeffekt, som tryckte ner priserna på bostadsmarknaden.
Men nu har marknaden vänt, visar även siffror från Svensk Mäklarstatistik och antalet sålda bostadsrätter når senaste tiden en rekordnivå.
Siffror från Svensk Mäklarstatistik visar att villapriserna fortsatte uppåt i juni, samtidigt som priserna på bostadsrätter under den månaden varit mer eller mindre oförändrade sett till hela landet.
För villor i hela riket ökade priserna i juni med 2 procent och i storstadsområdena med 1 procent. Medelpriset på en villa i Sverige låg då på 3,4 miljoner kronor.
De högsta priserna hittar man i Stockholms län där medelpriset är 6,1 miljoner kronor medan det säljs flest villor i Västra Götalands län där medelpriset är strax över medelpriset i riket.