Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Året som gick i bilder - både stort och smått

2019 har det varit många sprängdåd och skjutningar i hela landet.

Ett kraftigt åskväder drog in över Norrköping natten till den 29 augusti. Ett blixtnedslag orsakade brand i en del av taket på Stora teatern. Teatern klarade sig mirakulöst utan större skador.

Ett kraftigt åskväder drog in över Norrköping natten till den 29 augusti. Ett blixtnedslag orsakade brand i en del av taket på Stora teatern. Teatern klarade sig mirakulöst utan större skador.

Foto: Patrik Selsfors

Nyheter2019-12-31 12:00

I april drabbades Norrköping av en kraftig detonation på S:t Persgatan och i december sköts två män till döds utanför en nattklubb på Slottsgatan. Enligt polisen rör det sig om en uppgörelse mellan kriminella. Kommunen har präglats av dålig ekonomi och en skandal på digitaliseringsavdelningen. Men även mindre händelser är värda att påminna om – här är några bilder från året som gått.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!