Det hela har nu blivit ett fall för Allmänna Reklamationsnämnden (Arn). Mannen, som bor i Norrköping, skickade två kartonger med en distributionsfirma till Brasilien. Den första kom fram efter två månader, men den andra dröjde det fem månader innan firman till sist hittade på kontoret i Brasilien.
Enligt anmälan ska då företaget ha skickat bilder på innehållet till mannen, som vidimerade att det var hans varor. I vändande mail fick han dock en smärre chock när han fick veta att de "tyvärr gjort ett misstag och destruerade paketet".
Mannen ombads uppge värdet på varorna, vilket han gjorde: 39 000 kronor. Då fick han veta att det i bestämmelserna står att företaget endast ersätter borttappade paket med upp till 5 000 kronor. "Det står ingenstans i deras villkor att de får slänga varor", skriver mannen. Han kräver nu tillbaka värdet på varorna plus 12 000 kronor i ersättning för all tid han lagt ned på ärendet plus pengar för tjänsten, totalt drygt 52 000 kronor.