Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Efter återträffen – nu bjuder de på Ukrainsk festival

De har inte träffats sedan krigsutbrottet men nu har många vänner och skolbarn från krigets Ukraina sammanstrålat här. Det firas med en festival på Fredgagården i Åby till stöd för Ukraina.

Många av dem har inte träffats sedan krigsutbrottet. Men nu har ukrainska vänner och skolbarn sammanstrålat här och bjuder in till välgörenhetsfestival till stöd för Ukraina i Fredgagården på lördag.

Många av dem har inte träffats sedan krigsutbrottet. Men nu har ukrainska vänner och skolbarn sammanstrålat här och bjuder in till välgörenhetsfestival till stöd för Ukraina i Fredgagården på lördag.

Foto: Privat

Åby2023-07-21 14:35

Rysslands invasion av Ukraina har pågått i snart ett och ett halvt år. Många har flytt och vänner och familjer har splittrats i den svåra situation som råder. Men det sker också varma återseenden och ett sådant inträffade häromdagen här i Sverige, närmare bestämt på Fredgagården i Åby. 

Det har lett till en välgörenhetsfestival till stöd för Ukraina kallad "Gult och blått hjärta" som äger rum på Fredgagården, eftermiddagen lördag den 22 juli. Entrén är gratis. Yaroslava Demchenko är flykting från kriget sedan ett år tillbaka och bor i Norrköping. Hon förklarar bakgrunden.

– Jag arbetade på en skola i Kiev i Ukraina och nu har många vänner, föräldrar och barn från den skolan fått möjlighet att återses här i Sverige och Fredgagården efter att ha varit utspridda i över ett år. Det är underbart och fantastiskt! Många av människorna i de här familjerna har dessutom intressanta talanger, det är filmare, musiker, konstnärer, berättar Yaroslava Demchenko.

undefined
Många av dem har inte träffats sedan krigsutbrottet. Men nu har ukrainska vänner och skolbarn sammanstrålat här och bjuder in till välgörenhetsfestival till stöd för Ukraina i Fredgagården på lördag.

Hon tillägger att man är nära 50 personer som kunnat sammanstråla här.

– Nu vill vi dela med oss av vår glädje och kanske också möta nya människor. Vi vill också kunna hjälpa dem som är kvar på platser som bombas dagligen och hoppas kunna samla ihop lite pengar för välgörenhet, förklarar Yaroslava Demchenko.

– Vi har vänner som riskerar allt varje dag för att hjälpa alla dem som är kvar i krigsområdena. Men framförallt vill vi dela med oss av vår värme, ge uttryck för vår vänskap och visa vår kultur.

undefined
Yaroslava Demchenko var skollärare hemma i Ukraina men flydde kriget och bor nu i Norrköping och jobbar för Rädda barnen.

Det bjuds alltså på mycket från den kulturella paletten under lördagseftermiddagen, bland annat finns flera ukrainska konstnärer på plats. Anna Movenko visar porträtt av ukrainare som berättar personliga historier från kriget. Utställningen heter "Jag är! Jag ska!" och har bland annat presenterats i parlamentet i Nordrhein-Westfalen i Tyskland.

undefined
Den ukrainska konstnären Anna Movenko (i mitten) ställer ut på Fredgagården under lördagens festival.

Unga konstnären Alisa Volgacheva, 12 år, från Charkiv visar sina målningar och det blir också musikuppträdanden, lotterier och auktion samt flera workshops, bland annat kan man lära sig att dansa ukrainsk folkdans. Man kommer också att ha en fotozon med "foto i Ukrainsk nationaldräkt".

Dessutom kan man delta i en masterclass i matlagning som exempelvis rostning av gröna bönor och matlagning över levande eld. 

Det låter onekligen som om det blir en hjärtlig lördagseftermiddag i Fredgagården.

Karta: Fredgagården Hotell, Restaurang & Konferens
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!