På pressträffen i dag medverkade partiledarna för sex partier. SD och V var inte inbjudna. Partierna meddelade att de kommit överens om ett framtida uppträdande som innebär att en minoritetsregering inte ska kunna röstas ner genom att SD - som skedde 3 december - väljer att rösta på den då samlade alliansens budgetförslag.
Parterna i det de kallar för "Decemberöverenskommelsen" förbinder sig också att i samverkan föra samtal om pensionerna, energin och om försvaret.
Praktiskt innebär detta att regeringen Löfven har fått en andra chans att komma i ordning med politiken. Stefan Löfven får regera med alliansens budget 2015. Han kan återkomma med vissa korrigeringar i vårpropositionen i april 2015. Och så naturligtvis i budgetprocessen inför 2016 och så vidare fram till nästa ordinarie val.
Stefan Löfvens förhandlingsteknik tycks ha fungerat. Budet om ett extra val fick de andra parterna till förhandlingsbordet. Att Löfven sitter kvar som statsminister är givetvis en framgång för honom själv och för Socialdemokraterna. Framgången för oppositionsledaren är att realpolitiskt att döma kommer nu regeringens förslag att mer knyta an till något eller några av de borgerliga partiernas politik. De borgerliga partierna kan ju inte ha accepterat en parlamentarisk situation där Vänsterpartiet återigen kan ta S som gisslan och kräva att delar av deras extrema politik ska genomföras. Därför är det viktigaste med dagens uppgörelse inte formdiskussionerna om hur budgetomröstningar ska gå till. Det viktigaste är att den kommande politiken mer kommer att spegla de breda mittenmajoriteter som finns ute bland väljarna och som speglas i riksdagens sammansättning.
(Widar Andersson återkommer senare i eftermiddag med en uppdaterad analys på Widardirekt)