Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

En liberal smålänning

Foto: Tomas Oneborg / SvD / SCANPIX

Norrköping2011-06-18 03:00
Detta är en ledare. Folkbladets ledarsida är oberoende socialdemokratisk.

Annie Johansson från Värnamo är riksdagsledamot för Centerpartiet. Hon tycks vara favorit att efterträda Maud Olofsson som partiledare. Möjligen är hennes problem att hon har ett liberalt sinnelag.

Ledare
Liberaler har det märkvärdigt svårt i svensk politik. Vänsterliberaler finns knappt. Högerliberaler har det från och till varit bättre beställt med. I takt med att de nya Moderaterna tagit upp kampen om statsbäraruppdraget så har de mer liberala personerna emellertid mönstrats ut och/eller omskolats.

Partiet som har "liberalerna" i sitt namn har förvisso en del förtjänster. Liberal passion hör dock inte till Folkpartiets mest framstående dygder.

Kan Centerliberaler lyckas bättre tro?

Sven Bergström är en erfaren och nyss avsutten riksdagsledamot från Hälsingland. I radions Studio Ett i går eftermiddag berömde han Annie Johansson. Hans enda invändning mot henne var hennes "högerliberala" läggning. Ska Centern kunna väcka fler väljares lustar så vill det till att kunna attrahera både kärn- och periferväljare.

Då fungerar inte det högerliberala spåret, sa Sven Bergström. Han trodde för sin del att Annie Johansson ska bli äldre och klokare. Vilket hon ju har alla förutsättningar att bli med sina blott 27 år på nacken. Om hon blir klok i Sven Bergströms tycke och smak återstår att se.

Centerpartiet behöver all uppmärksamhet som går att få. Med åtta partier i riksdagen är det stenhård konkurrens om väljarna. Partiet borde ta chansen att ställa till med en öppen process; ett slags primärval där hugade kandidater kampanjar mot varandra. Sådant skapar intresse och mediebevakning av positivt slag.

Centerpartister som vill något ger betydligt bättre vibbar än Centerpartister som klagar och gnäller över att det går så dåligt i opinionen. En lagom och pragmatiskt liberal partiledare kan dessutom öppna för nya regeringsmöjligheter efter nästa val.

(S)målänningen Håkan Juholt kan vara i vinnarhålet i mitten av september 2014. En allians med någon av Centerns partiledarkandidater och smålänningar Annie Johansson eller nuvarande landsbygdsminister Eskil Erlandsson (C) kan ligga inom det tänkbaras gräns.

Läs mer om