Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Citron- inflation

Foto: Hasse Holmberg

Norrköping2008-06-12 03:00
Detta är en ledare. Folkbladets ledarsida är oberoende socialdemokratisk.
Priset på citroner har på kort tid fördubblats i Sverige. "Regeringen har inget ansvar för citronpriset", sa statsminister Fredrik Reinfeldt i partiledardebatten i går.Men frågan är vilket ansvar som regeringen har för att prisstegringarna på många varor och tjänster har varit så stora att medborgarnas köpkraft har minskat rejält den senaste tiden? Inflationen är nu uppe på fyra procent. Penningvärdeförsämringen - inflationen - kan mätas på många olika sätt.Ett sätt är att bara räkna den "underliggande inflationen". Alla prishöjningar som beror på inrikespolitiska beslut rensas bort i denna modell. Räknat på detta sätt stannar inflationen på knappa tre procent. Ett annat och för regeringen än positivare sätt att räkna, är den s k "kärninflationsmodellen". Prisstegringar på energi och livsmedel rensas bort och kvar blir då en "kärninflation" som för Sveriges del stannar på 1, 3 procent ungefär.Här kommer Reinfeldts citroner in i bilden. Budskapet är att ryckiga priser på citroner och andra livsmedel inte är påverkbart för den svenska regeringen. Prisutvecklingen på citroner bör därför inte räknas in i den svenska inflationen.Men faktum kvarstår. Hur man är räknar så får medborgarna använda betydligt mer pengar i år än förra året när de köper citroner på ICA och Konsum.Surt men sant.
Läs mer om