Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nent fälls för reklamavbrott i TV6

Ett av reklamavbrotten i sändningen av långfilmen "Kingsman: The golden circle" skedde mitt i en actionscen.

Skådespelarna Taron Egerton, Mark Strong och Colin Firth medverkar i filmen "Kingsman: The golden circle". Arkivbild.

Skådespelarna Taron Egerton, Mark Strong och Colin Firth medverkar i filmen "Kingsman: The golden circle". Arkivbild.

Foto: Ahn Young-joon/AP/TT

Tv2021-12-23 11:28

Men reklamavbrott måste göras i samklang med ett programs kontinuitet, som vid ett scenbyte. Syftet med bestämmelsen är att värna tittarnas möjligheter att ostört kunna följa program, skriver Granskningsnämnden i ett pressmeddelande.

Nu fälls Nordic Entertainment Group AB (Nent) för det felplacerade reklamavbrottet. Nämnden friar samtidigt fyra reklamavbrott i filmen, som inte strider mot bestämmelsen.

Det är första gången Nent fälls av nämnden.

Programföretagets tv-kanaler TV3, TV6, TV8 och TV10 lyder sedan den 1 januari 2021 under svensk lag. Detta sedan Nent flyttat sina sändningslicenser från Storbritannien till Sverige.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!