Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Peter på egna ben

Peter Magnusson har gått vidare från "Hey Baberiba". I sommar kommer han med en långfilm och en tv-serie med mer stillsam humor och utanförskap som röd tråd.

Foto: Foto: Linus Hallsenius/TV4

Stockholm (TT Spektra)2009-06-02 03:00
I morgon är det premiär för "Blomstertid" i TV 4. En fejkdokumentär i fem avsnitt som följer tre klasskamrater - stekaren Anders, mobboffret Kenneth och evige tonåringen Steven - femton år efter studentexamen. Alla tre roller spelas av seriens manusförfattare: Peter Magnusson, 34. En man som i första hand förknippas med rak, grovkornig satir á la "Hey Baberiba". Men i "Blomstertid" är tonen en annan, mer eftertänksam, en sorts skrattfri humor. - Vi visade den för en publik där det fanns barn på tio år och de skrattade här och där, så visst finns det enkla skämt. Men också saker som är allvarligare och som jag själv kan relatera till. Jag gissar att den skildrar en verklighet som ligger nära mig, säger Peter Magnusson. Inte en i gänget
Precis som klasskompisarna i "Blomstertid" bodde Peter Magnusson i Stockholmsförorten Bromma och tog studentexamen 1994. Han säger att han har många vänner som är lika Anders, Kenneth och Steven men att de tre också har drag av honom själv. Ett tema i serien är utanförskap, något som han utforskar även i sin långfilmsdebut "Sommaren med Göran" som får premiär den 31 juli. - Varför utanförskap? Svår fråga. Men jag har den sidan i mig själv. Jag har alltid varit dålig på att vara en i gänget. Jag ville vara bland de som räknades men fick inte. Jag var väl för konstig. - Om jag ska jämföra "Sommaren med Göran" med "Blomstertid" är "Blomstertid" mer allvarsam, den ligger närmare verkligheten. "Göran" är en romantisk komedi och romantiska komedier är per definition utopiska berättelser. På frågan om "Hey Baberiba" någonsin kommer tillbaka svarar Peter Magnusson svävande: - Inte den närmaste tiden, kanske om fem år när vi egentligen blivit lite för gamla för att göra det, kanske inte alls. Jag saknar det ibland, men alla tre (Peter, David Hellenius och Christine Meltzer) vill gå vidare nu. Fars i Stockholm
I sommar spelar Peter Magnusson farsen "Bruden som visste för lite" i Stockholm, mot bland andra Pernilla Wahlgren. Sedan ska han börja skriva igen; i framtidsplanerna finns bland annat långfilm nummer två. Kommer du någonsin göra något rent dramatiskt, helt utan humorinslag? - Det hoppas jag verkligen. Om jag får. Men dramatik måste alltid innehålla humor, och vice versa. Även om man gör en tung pjäs på Dramaten måste den innehålla roliga inslag eftersom humor är något som ingår i de flesta människors liv.
n Född: December 1974 n Uppvuxen: I Bromma utanför Stockholm n Utbildning: Läste marknadsföring och sedermera film i San Francisco och Los Angeles samt tv-produktion i London. nKarriär i urval: "Pyjamas", ZTV (2001), "Godafton Sverige", TV 3 (2003), "Idol", TV 4 (2004), "Stadskampen", TV 4 (2005), "Hey Baberiba", TV 4 (2005), "Fredag hela veckan", TV 4 (2007) n Aktuell i sommar: Tv-serien "Blomstertid", biofilmen "Sommaren med Göran" och farsen "Bruden som visste för lite"
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!