"De apatiska" Gellert Tamas. Omdebatterad skildring av verkligheten kring de apatiska flyktingbarnen.
"1001 böcker du måste läsa innan du dör" av Göran Hägg. Litteraturvetarens guidebok är fullproppad med lästips inför nästa bokrea.
"Ordets makt och vanmakt" av Jan Guillou. Spionanklagelser, framgångar och fiaskon i en självbiografi som också är en tidsskildring.
"Dyngkåt och hur helig som helst" av Mia Skäringer. Precis som sina humorkaraktärer är Mia Skäringers bok en gripande blandning av humor och svärta.
"Jag var självlockig, moderlös, gripande och ett monster av förljugenhet" av Anette Kullenberg. Alltid välklädd men sprängfylld av ångest. Anette Kullenberg tecknar ett porträtt av vännen och journalisten Marianne Höök.
"Karlstad Zoologiska" av Hanna Hellquist. För sina självutlämnande kåserier är Hanna Hellquist både älskad och kritiserad. Det här är hennes barndomsskildring full av djur.
"Jag är din flickvän nu" av Nina Hemmingsson. Hur kan ångest vara så roligt? Via sina hålögda figurer driver Nina Hemmingsson med allt från relationshets till viktnoja.
"Hemma hos Melker Andersson". Krögaren Melker Andersson bjuder på vardagsmat och en och annan lyxmiddag.
"Spill" av Sigrid Combüchen. Fjolårets Augustvinnare. Ett brev från en gammal kvinna sätter i gång fantasin hos författaren. Den åldrade Hedwig protesterar mot att författaren skildrar hennes liv ses som "spill".
"Pluras kokbok" av Plura Jonsson. Eldkvarns frontfigur har visat sig vara en virtous i köket. I hans kokbok har husmanskosten huvudrollen.
"En dramatikers dagbok" av Lars Norén. I sin uppmärksammade dagbok registrerar den svenske dramatikern sina tankar, ord och gärningar under fem år.
"De fattiga i Lodz". Steve Sem-Sandbergs kollektivroman ger röst åt de uthungrade och döende i nazisternas mönstergetto. Läsningen ger svindel också för att den blottlägger vår ibland närmast sjukliga längtan efter lag och ordning.
"ABC" av Lennart Hellsing. Ord- och rimglädje på riktigt.
"Siv sover vilse" av Pija Lindenbaum. Att för första gången sova över hus sin bästis blir inte alltid riktigt som man tänkt sig.
"Tam tiggarpojken" av Jon Salmson. Triggande fantasyäventyr i flera delar för den som precis lärt sig läsa.
"Pelle och Frasse" och "På äventyr med Pelle" och "Vem matar djuren?" av Jan Lööf. När Jan Lööf berättar ryms stora, fantastiska äventyr även i den lilla vardagen.