Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ainbusk hyllar Piaf

Med sin nya turné med Edith Piaf-sånger uppfyller Ainbusk sin stora dröm.  -Hon var en överlevare, en fajter med en jävla humor, säger Marie Nilsson-Lind och kallar Piaf "en av de största sångerskorna i historien".

Foto:

Stockholm (TT Spektra)2007-11-23 00:18
Man kan skämta sig blå om rosornas ö och "La vie en rose", men kanske är avståndet mellan gotländska Ainbusk och Edith Piaf ändå kortare än man tror.Just nu repeterar Ainbuskarna showen "Ainbusk och Piaf" som snart ska ut på turné. På scenen en gatlykta och ett cafébord. Sparsmakade musikarrangemang och svenska versioner av klassiker som "Non, je ne regrette rien" och "L?hymne á l?amour". Att tolka den lilla, stora fransyskan är en gammal dröm för Ainbusk:Härlig tradition
-Vi, kanske speciellt jag, har alltid varit fascinerade av den franska sångtraditionen: Brel, Brassens, Barbara... Speciellt Edith Piaf, säger Marie Nilsson-Lind.-Men vi har inte vågat ta oss an det. Det är så enormt mäktigt och bra. Så fick vi en förfrågan att göra en Brelföreställning men tänkte "varför inte Piaf"? Visserligen har hon tolkats ofta på svenska, men kanske inte i första hand utifrån musiken som vi gör.Ingen "Idol"
Vad har då fyra kvinnor från Gotland gemensamt med Edith Piaf, legendaren som föddes och växte upp under eländiga omständigheter, slog sig fram till världens stora scener och hela sitt liv kämpade mot missbruk och kärlekstragedier?-Edith Piaf hade aldrig varit med i "Idol". Hon var för liten och sjöng för falskt. Hon blev uppfostrad på en bordell och visst, det är en bit från Gotland på 60-talet. Vi har bott vid en landsväg, säger Marie Nilsson-Lind.Unika känslor
-Vi kan inte förmedla hennes känslor, de var unika för henne. Och vi kan förstås inte utgå från att vår publik känner samma sak som på (Parisarenan) Olympia på 50-talet. Men vi har också haft vår dos av olycklighet och ångest och brinner för att berätta om hennes eländiga kvinnoöde. - Få människor har gått igenom så många sorger och överlevt.Annelie Roswall fyller i:-Det vore förmätet om vi jämförde oss med Piaf. Men vi vill så gärna göra det här. Ska det läggas åt sidan för att det är så starkt att ingen vågar ta i det?Fortsätter i vår
I dag är tolv spelningar inplanerade fram till jul, men det lär bli fler. Turnén kommer förmodligen att sträcka sig över våren. Bandet har också andra projekt på gång - Expressen pekar till exempel ut dem som deltagare i Melodifestivalen - men vill inte avslöja något.Vad kommer då Edith Piaf själv säga om hon ser Ainbuskshowen från sin himmel?-Vi brukar tända ett ljus för henne, berättar Marie Nilsson-Lind.-Under vår slutsång tror jag att hon står i Vintergatan och sjunger med, ett kvarter från Gud. Hon har träffat Marcel (Cerdan, den stora kärleken) igen. Och jag tror att hon gillar vår sång "Älska mig för den jag är", den hade kunnat vara hennes motto också.
Turneplan
November:26, Kulturens hus, Luleå28, Vasan, StockholmDecember:1, Gävle konserthus4, Halmstads teater5, Vasan, Stockholm6, Uppsala konsert och kongress7, Wisby strand9, Stora salongen/Storan, Göteborg12, Vasan, Stockholm14, Wisby strand18, Västerås konserthus19, Vasan Stockholm
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!