Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

SVT direktsänder gudstjänst i virustider

Med kort varsel direktsänds söndagens tv-gudstjänst från Equmeniakyrkan i Hovslätt, söder om Jönköping.Det här är speciella tider.

Samhälle och välfärd2020-03-25 13:30

Med kort varsel direktsänds söndagens tv-gudstjänst från Equmeniakyrkan i Hovslätt, söder om Jönköping.

– Det här är speciella tider. Vi tyckte att vi behövde göra en gudstjänst som kändes aktuell i den här situationen, säger Viveca Svedberg-Persson, producent och projektledare på SVT till Sändaren.

Många kyrkor och samfund stänger ner sin gudstjänstverksamhet med hänvisning till smittorisken. Då vänder sig istället många troende till tv:n och nätet.

Det var planerat sedan tidigare att SVT skulle spela in fyra gudstjänster i Equmeniakyrkan i Hovslätt. Nu blir det istället tre inspelade gudstjänster och en direktsändning. Gudstjänsten spelas in helt utan besökare i kyrkbänkarna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!