– Vi passade på att fira vårt 75-årsjubileum i samband med Östgötadagarna, berättar Michael Maasing, en av Rejmyres deltidsbrandmän.
Bland annat med att åka runt i Rejmyre med brandbilar?
– Ja, det kom en hel del nyfikna barn, och lika nyfikna vuxna. Och de som ville fick ta sig en provtur i någon av de brandbilar som fanns på plats.
– Mest intressen väckte nog den gamla stegbilen från Brandkårsmuseet i Simonstorp. Den mullrade runt i byn med sin V8-motor, ibland ackompanjerad av sirenen.
Trotjänaren Ronald Winther, till vardags slipare på glasbruket, tackades av efter 30 år som deltidsbrandman. Men det fanns intresse bland flera av besökarna att söka in till deltidskåren, vilket gladde Rejmyres räddningschef Peter Kindblom som var på plats under dagen.
– Ett par tre nya anställningar skulle inte vara helt fel, fastslog han.