Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skickligt skådespel är det bästa

Eftersom filmens nutid bygger på händelser i det förflutna är dåtiden en viktig kompetent. Den dribblar tyvärr Batra bort en aning.

Arv. När ett brev och arv hamnar hos Tony blir han tvungen att göra upp med sitt förflutna.

Arv. När ett brev och arv hamnar hos Tony blir han tvungen att göra upp med sitt förflutna.

Foto: Fotograf saknas!

Film2017-04-09 13:00
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Det kokar aldrig om Ritesh Batras andra långfilm "Känslan av ett slut". Istället sjuder den långsamt fram till en upplösning som odramatiskt förändrar livet. Delvis känns just det faktumet förvånande, med tanke på uppseendeväckande detaljer som kommer fram i ljuset. Samtidigt är livet precis så här ganska ofta. Synbara chocken uteblir. Baserad på Julian Barnes framgångsrika roman har Batra gjort en film som kunde blivit mer.

Tony Webster, spelad av Jim Broadbent, är en pensionerad man vars liv snurrar i stilla takt. Hans fotokameraaffär håller honom upptagen. Gravida dottern som ska ha barn själv behöver stöd och han har en okej relation till sin exfru. Trots att inga riktiga problem finns i Tonys tillvaro är han en surkart som varken orkar med främlingars vänlighet eller barns läten. Men en dag skakas den monotona tillvaron om när han får brev om ett arv, från ungdomsflammans mamma. Händelsen sätter igång hans tankar kring gamla synder och vad som hände mellan honom, kärleken och hans bästa vän. Han börjar med att stuva om i sitt huvud med hjälp av sin före detta fru. I "Känslan av ett slut" finns tillräckligt mycket stoff för väsentlig dramatik både i nutid och dåtid. Av någon orsak kommer dessa aldrig riktigt igång. Eventuella spänningsmomentet som håller oss på halster sviker något på slutet.

Riktiga ljusglimtarna i filmen kommer ur samspelet mellan Broadbent och Harriet Walter som vänner och före detta makar. Båda spelar sina roller till fulländning. Han som den lätt buttre och hon som kvinnan, den frustrerande vars funktion blivit att stödja honom. Till skillnad mot hur det brukar vara säger hon dock ifrån. Margaret synar hans egocentriska tendenser. Att minnet av Veronica tagit över och att Tony varken tänker på sin havande dotter, exfrun som han undanhållit saker ifrån eller Veronica som han skickade ett ödesdigert brev till en gång. Det blir uppenbart att han måste göra upp med sitt förflutna och gå igenom processen att reflektera över händelserna.

Ritesh Batra har valt att skildra dåtiden alldeles för vagt med tanke på hur stor roll den spelar för rollfigurernas nutid. En så pass viktig kompetent i filmen hade förtjänat mer uppmärksamhet och bättre skådespelare. Spänningen och dramatiken dåtiden ska bidra med uteblir eftersom bristerna sänker dem. Däremot är "Känslan av ett slut" ändå sevärd på grund av skådespeleriet från de som agerar i nutidsberättelsen. Förvänta dig bara inte spänningen som trailern insinuerar.

Film

Känslan av ett slut

Cnema

Regi: Ritesh Batra

I rollerna: Jim Broadbent, Harriet Walter, Charlotte Rampling, Michelle Dockery m fl.

Betyg: * * *

Film

Läs mer om