Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mysig film men med många brister

Den som känner skepsis inför titeln får rätt via innehållet.

Bella Thorne och  Malin Åkerman i Chick Fight.

Bella Thorne och Malin Åkerman i Chick Fight.

Foto: Pressbild

Recension2021-05-24 14:00
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Film

Chick Fight
Streaming (Blockbuster, Amazon Prime, iTunes)
Regi: Paul Leyden
I rollerna: Malin Åkerman, Dulcé Sloan, Bella Thorne, Alec Baldwin, Kevin Connolly, Kevin Nash, Fortune Feimster, Dominique Jackson m fl.
Betyg: 1.5

"Chick Fight" må vara om kvinnor som slåss men är ändå en missvisande titel. Den indikerar nämligen någon form av slagsmålsfilm som mest går ut på häftiga bråk. Men filmen är istället en form av romantisk komedi med slagsmål. Oförmågan att hamna i något av dessa fack hade kunnat vara en tillgång. Så blev inte fallet utan istället har den landat fel i båda läger.

Malin Åkerman spelar Anna, en ängel som hamnar fel i det mesta. Hennes privatliv verkar lite tomt, caféet hon driver går inte bra, hennes bil omhändertas av polisen. Vännen Charleen tar med henne till en kvinnlig slagsmålsklubb som Annas avlidna mor tillika psykolog startade för sina patienter. Här får de slåss utan hämningar och "slå skiten ur livet". Efter en stund hittar hon ändå en fiende i Olivia, som hon utmanar till en fajt. Vid sidan finns också läkaren Roy som båda kvinnor slåss om och Alec Baldwin som alkoholiserad tränare.

Trots brister haglandes finns ett visst underhållningsvärde i "Chick Fight". En form av värme och gemytlighet med Åkermans och Sloans charm som upprätthåller dramaturgin något. Även gigantiska Kevin Nash som Annas pappa är en tillgång. Överlag finns inte något unikt eller speciellt med filmen.  Välbehag kan hjälpa till viss nivå men inte för att skapa oförglömliga filmupplevelser.