Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Uruppförande av tonsatt Röksten

NORRKÖPING2009-11-21 03:00
Runstenen i Ödeshög, känd som Rökstenen och världens längsta runskrift, har nu tonsatts av Karin Höghielm. I dag uruppförs verket med Östgöta Kammarkör i Missionskyrkan i Linköping, där Sveriges Radio spelar in konserten.Rökstenen lär ha ristats i början av 800-talet och genom åren har en rad olika tolkningar av hur runorna ska läsas och tolkas..Tonsättaren Karin Höghielm använder en tolkning från 1958 i sin konstnärliga hyllning. Verket är 20 minuter och Höghielm medverkar själv som solist.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!