Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tävlingen gick som en dans

"Wow! Det är ju så att taket nästan lyfter. Vilken energi!" Det utbrast oppositionsråd Sophia Jarl som imponerades av de unga dansare som satte fart på Flygens scen under Danscupen i förmiddags.

Solo. Natalie Heinonen går i fyran på Montessoriskolan har dansat i ett halvår. Under Danscupen bjöd hon på en känslosam solodans.

Solo. Natalie Heinonen går i fyran på Montessoriskolan har dansat i ett halvår. Under Danscupen bjöd hon på en känslosam solodans.

Foto: Matz Glimhed

NORRKÖPING2016-05-13 16:00

Att Norrköping är en dansstad är ingen nyhet. Men vilken skola har egentligen de coolaste movesen? Det var frågan igår när Danscupen för första gången arrangerades i Flygeln. Och svaret blev – Söderporten, som vann dubbelt och tog hem segern både i årskurs fyra och fem.

De skolor som medverkade var även Navestadsskolan, Tamburinens skola, Montessoriskolan, Bråviksskolan och Hagaskolan. En publik på några hundra elever kom för att heja fram just sina dansare med jubel, visslingar och kraftfulla applåder. Tävlingen rivstartade med Laura Rosic och Emma Mourads snabba disco-koreografi och bjöd sedan även på inlevelsefull solodans, entusiastisk cheerdance och streetdance med inslag av breakdance och coola poppingmoves.

– Det blev fantastiskt lyckat, med fint publikstöd och dansare som höjt nivån och engagemanget jämfört med i fjol, säger Baiba Pumpure, dansledare på Idrott utan gränser.

Idrott utan gränser jobbar idag i 20 olika grundskolor i Norrköping och verksamheten stöds av Norrköpings kommun.

– Vi vill väcka intresse för dans och eleverna har inspirerats av våra dansledare på idrottslektionerna. Tanken är framför allt att vi vill stärka självkänslan och självförtroendet hos barnen. Bara att de står på scenen kräver mycket. Vi vill uppmuntra dem att vågra prova och våga misslyckas, säger Admir Lukacevic, från Idrott utan gränser.

Det är första gången Danscupen hålls i Flygeln, men i fjol arrangerades en mindre förstudie till tävlingen i Hageby Hus.

– Då kände vi att det här verkligen kunde bli något bra. Nu hoppas vi att det här arrangemanget kan bli något återkommande, säger Admir Lukacevic.

I juryn satt dansläraren Baiba Pumpure, oppositionsrådet Sophia Jarl, Niklas Andersson från Ica Maxi, och Suro Ismailov, verksamhetschef Idrott utan gränser, Norrköping.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!