Oskar Lindvall, 37, är uppvuxen söder om Linköping. Numera bor han utanför Motala.
Han jobbar som bild- och medielärare på De Geers estetprogram i Norrköping, och en skola i Vadstena, och målar på fritiden, "lovbaserad konstnär".
Vad visar du på Galleri 7B?
– Det kommer framför allt att vara måleri, i blandteknik. Rötterna är lite i graffitisvängen, jag tror att det syns lite på tavlorna också. Jag är gärna inne och kladdar med tuschpennor, och sprejar ibland också, men annars är det akrylmåleri. Det är halvabstrakt, någonstans i gränslandet, säger Oskar Lindvall.
– Jag ställer ut det jag har gjort de senaste tre åren, framför allt sådant som jag har gjort det senaste året.
Han arbetar för närvarande i det större formatet och tycker att det är väldigt skojigt just nu att leka med gränserna där det föreställer någonting och där man får använda fantasin själv.
En av tavlorna har fått titeln "Svärje", stavat som SD-troll brukar stava, säger Oskar Lindvall.
– Jag har inspirerats lite av emojis på många tavlor som jag har målat, för det är också en slags abstraherade människofigurer och piktogram. Den här kräksemojin är något som troll brukar använda ganska ofta när de inte tycker om någonting, som när det är någon positiv nyhet om invandrare. Det är det här primitiva sättet att näthata.
Tidigare har Lindvall arbetat mycket med collage, inspirerat av 60-och 70-talskonsten i Sverige, och den satiriska undergroundtidningen Puss.
Utställningen är öppen under perioden den 15 – 24 maj.