Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Nästan bara nytt måleri" inspirerat av emojis

Konstnären och bildläraren Oskar Lindvall ställer ut "Nästan bara nytt måleri" på Galleri 7B i Norrköping.

"Svärje". Inspirerad av kräksemoji som "SD-troll" använder när de inte gillar något.

"Svärje". Inspirerad av kräksemoji som "SD-troll" använder när de inte gillar något.

Foto: Privat

Norrköping2020-05-15 08:00

Oskar Lindvall, 37, är uppvuxen söder om Linköping. Numera bor han utanför Motala. 

Han jobbar som bild- och medielärare på De Geers estetprogram i Norrköping, och en skola i Vadstena, och målar på fritiden, "lovbaserad konstnär".

Vad visar du på Galleri 7B?

– Det kommer framför allt att vara måleri, i blandteknik. Rötterna är lite i graffitisvängen, jag tror att det syns lite på tavlorna också. Jag är gärna inne och kladdar med tuschpennor, och sprejar ibland också, men annars är det akrylmåleri. Det är halvabstrakt, någonstans i gränslandet, säger Oskar Lindvall.

– Jag ställer ut det jag har gjort de senaste tre åren, framför allt sådant som jag har gjort det senaste året.

Han arbetar för närvarande i det större formatet och tycker att det är väldigt skojigt just nu att leka med gränserna där det föreställer någonting och där man får använda fantasin själv.

En av tavlorna har fått titeln "Svärje", stavat som SD-troll brukar stava, säger Oskar Lindvall.

– Jag har inspirerats lite av emojis på många tavlor som jag har målat, för det är också en slags abstraherade människofigurer och piktogram. Den här kräksemojin är något som troll brukar använda ganska ofta när de inte tycker om någonting, som när det är någon positiv nyhet om invandrare. Det är det här primitiva sättet att näthata.

Tidigare har Lindvall arbetat mycket med collage, inspirerat av 60-och 70-talskonsten i Sverige, och den satiriska undergroundtidningen Puss.

Utställningen är öppen under perioden den 15 – 24 maj.

Karta: Knäppingsborgsgatan 7B
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!