Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mosaik med frihetskänsla smyckar trappuppgångar

Lukas Issa och Valeria Valdes har gjort avtryck i sitt bostadsområde. Igår invigdes deras mosaiktavlor "Flickan" och "Fågeln" som offentlig utsmyckning i två trapphus i Marielund i Norrköping.

Fågeln. Eva Lundgren Stenbom, Valeria Valdes och Lukas Issa med hans verk "Fågeln".
Foto: Matz Glimhed

Fågeln. Eva Lundgren Stenbom, Valeria Valdes och Lukas Issa med hans verk "Fågeln". Foto: Matz Glimhed

Foto: Matz Glimhed

NORRKÖPING2014-10-23 06:17

De två mosaikverken är resultatet av ett samarbete mellan Hyresbostäder och ungdomar i konst- och demokratiprojektet Konstpimpa i Marielund. Hyresbostäder gav ungdomarna i uppdrag att göra bilder som sedan skulle omvandlas till mosaik.

Själva arbetet med att klippa till mosaikbitarna och sammanfoga dem till ett motiv har sedan gjorts i Italien. Därför blev slutresultatet en överraskning för ungdomarna.

– Det var inte så lätt att föreställa sig hur det skulle bli, men jag tycker att det har blivit superbra. Mosaiken lyser upp väggen, förskönar intrycket med liv och rörelse. Folk som bor här har sagt att de tycker att det blev jättefint, säger Konstpimpas projektledare Eva Lundgren Stenbom.

Kontrast

Både Valeria Valdes och Lukas Issa motiv andas frihet och friska vindar som ger en kontrast till teglets strama rutmönster. Valeria Valdes har skissat en flicka med flygande hår och Lukas Issa gjorde en fågel som lyfter mot skyn.

Valeria Valdes "Flickan" finns på nedre botten i trapphuset på Bergslagsgatan 34 och Lukas Issas "Fågeln" i trapphuset mittemot, nummer 26.

– Jag är väldigt nöjd och tycker att den blev bra, särskilt håret som fick en fin röd färg, säger Valeria Valdes om sin mosaiktavla.

– Det var länge sedan jag gjorde bilden. Jag kommer inte ihåg vad jag tänkte, säger Lukas Issa som känner sig stolt och glad över att få sitt verk i den egna trappuppgången.

Hoppas på fler

Från Konstpimpas håll hoppas man nu att man från Hyresbostäders sida vill gå vidare med utsmyckningar av samtliga åtta trappuppgångar.

– Det var så många motiv som man beställde från början. Det finns inte heller någon annan konstnärlig utsmyckning i bostadsområdet, säger Eva Lundgren Stenbom.

Konstpimpa är ett treårigt projekt, som nu är inne på sitt sista år och avslutas efter sommaren 2015. Syftet är att genom olika konst- och kulturaktiviteter få ungdomar att bli delaktiga i sitt område, känna att de kan vara med och påverka och skapa en bra plats att leva och växa upp i.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!