I april kommer Christer Sjögren till Norrköping och Linköping med sin storbandsturné Sjögren sjunger Sinatra. Matilda Grün, före detta Hansson, är gästartist när turnén når Norrköping och Linköping.
– När jag gick på Balettakademien tittade vi på många musikalfilmer där Frank Sinatra medverkade. Han är ju en fantastisk artist. Som sångerska gillar jag hans låtar. De tillåter att man är experimenterar och är lite lekfull, säger Matilda.
Det blir första gången som Matilda Hansson gör en regelrätt storbandskonsert.
– De senaste åren har jag lyssnat mer och mer på storbandsjazz och det har blivit en av mina absoluta favoritstilar, säger Matilda.
Det blir även första gången som hon samarbetar med Christer Sjögren. Men artisterna har något gemensamt – julkonserter med lapp på luckan i Louis De Geer.
– Ha, ha, det måste jag ta upp med honom, skrattar Matilda.
– Det ska bli roligt att jobba med Christer Sjögren. Han har en härlig djup röst och till skillnad från många andra försöker han inte pressa upp den så mycket.
Christer Sjögrens nyutgivna hyllningsplatta, med Sandviken Big Band, är redan en framgång. Vid sidan av Avicii och Katy Perry är skivan en av vårens storsäljare.