Det är konstnären Sahar Burhan som leder arbetet med att fördela och sammanfoga de 189 delar som tillsammans skapar ett stort verk.
Den tillfälliga ateljén är öppen för alla och finns en trappa nerpå Hageby Centrum, varje lördag och onsdag i en månads tid.
- Det är jättefint att människor målar tillsammans, att alla bidrar med sin del och skapar något gemensamt, säger Sahar Burhan.
Hon hoppas att projektet ska locka alltifrån ungdomar till de äldre invandrare som ofta träffas och fikar i Hageby Centrum.
- Man behöver inte kunna tala ett språk för att spela musik eller måla. Det är speciellt med skapande, säger hon.
Initiativtagare till Hela bilden på Hageby Centrum är museipedagog Ellika Kyndel, som arbetat tillsammans med Sahar i museiprojektet "Välj nåt, säg nåt, gör nåt", där ett syfte var att demokratisera museiverksamheten. Ungdomar engagerade i projektet kommer också att delta i ateljén på Hageby Centrum.
Ellika Kyndel berättar att upprinnelsen till den utåtriktade aktionen är en vilja att skapa en positiv och välkomnande bild av Konstmuseet.
- Ett tag var det så mycket negativa skriverier kring Norrköpings Konstmuseum. Det var en jobbig situation för oss alla. Det kom bara naturligt att vi ska jobba i Hageby Centrum, säger hon.
Responsen från centrat var omedelbar och positiv.
- Den stora massan tar inte del av konst och musik, men sådana här initiativ kan vara dörröppnare, säger centrumchef Peter Löfquist.
När konstverket är klart ska Hageby Centrum hitta en plats för det i gallerian, eventuellt vid rulltrapporna till garaget eller vid nedre entrén, där byggnades transparens gör att det även skymtar utifrån.