Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Husmanskonst" visar kommunens konstköp

NORRKÖPING2009-11-28 03:00
Varje år köper Norrköpings kommun in konst för att hänga på t ex kontor, äldreboenden och skolor. Ett axplock av de senaste årens inköp visas i "Husmanskonst" på Konstmuseet.- Som inköpare måste man ha i åtanke att konsten ska vara gångbar. Den måste vara attraktiv och varken våldsam eller religiös, säger Lars-Ove Östensson, som ansvarar för inköpen.Textilkonstverk står högt i kurs bland kommunens enheter och att många efterfrågar "något med färg". I "Husmanskonst" visas i huvudsak konst som ännu inte deponerats på någon arbetsplats. Genom en särskild önskebrunn får kommunanställda chansen att önska något av de utställda verken till sin arbetsplats.Norrköpings kommuns samling omfattar cirka 1500 verk. I utställningen visas måleri, grafik, teckning, textil och skulptur av konstnärer som bl a Bertil Almlöf, Lena Cronqvist, Lennart Aschenbrenner, Einar Höste, Ingegerd Möller, Eva Pettersson och Ulf Lundkvist.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!