Hon är ett med naturen
Ingegerd Möller återkommer ständigt till naturen i sitt konstnärskap. - Man har en bildvärld och man rår inte på den eller för den. Man lever med den. Man får försöka vinna ut nya sidor av den, och tränga längre och djupare in i den, säger hon. I dag öppnar hennes utställning på Konstforum.
"Jag har försökt få med hela bredden i mitt konstnärskap" säger Ingegerd Möller som nu ställer ut måleri, grafik, collage och textil på Konstforum. Foto: Robert Svensson
Foto: Robert Svensson
Ingegerd Möller har sina rötter i den jämtländska fjällvärlden, Vålådalen, och har nu sitt konstnärliga säte och hem i Noor utanför Norrtälje.Hon strävar efter ett konstnärligt uttryck som "mera uppfattas som liv än konst". Verken har också sin utgångspunkt i naturen - fjällvärldens mark, vatten, färger, luft och stämning.- Jag åker upp varje höst och vandrar, det är vackrast då. Det är då riset glöder. Men jag målar inte mycket ute. Möjligen några närbilder med akvarell, men mest tar jag in naturen via kroppen. Rytm, färg och form. Jag behöver ny påfyllnad av någon sorts sinnlig närvaro.Lysande röda kryss
I flera målningar återkommer samma element så som vatten och lysande röda kryss som märker ut vandringslederna.- Visst är de är fantastiska, tydliga tecken i en flytande värld. Det är ett spår av människans hand, som kan ge en känsla av trygghet.Vad bottnar fascinationen för vatten i?- I barndomen. Det var mycket vatten i fjällen: älvar, sjöar, tjärnar och dödishål - farliga vattenhål som var lockande.Dödishålen är perfekt ellipsformade, och i verk som t ex "Markens öga" är dess sugande kraft påtaglig.I dag är Ingegerd Möller över 80 år, och fortfarande fullt verksam som konstnär. Livet och konsten är sammansvetsade, och hon har fortfarande ett driv och en vilja att nå längre i skapandet.Återkommit
Under sin långa karriär har hon återkommit till Norrköping ett flertal gånger. Hon visade bland annat verk på Nermans Konsthall på 60-talet. Men det har gått mer än tio år sedan hon senast ställde ut i Norrköping, även då på Konstforum. Lokalerna i Stenhuset får också berömmande ord av Ingegerd medan hängningen av utställningen pågår.- Det blir bra när konsten inte behöver hänga på rad i ett och samma rum, utan får sin egen sfär. Det blir harmoniskt. Verken får ta rummen i besittning på ett bra sätt."Årtal bara förvirrar"
I utställningen väljer Ingegerd Möller att spegla bredden i sitt konstnärskap med alla dess olika tekniker: oljemåleri, grafik, collage och textil som är virkad och vävd. Övervägande delen är från det senaste decenniet och fram till i år, men verken är inte daterade.- Jag sätter aldrig några årtal på mina verk, det förvirrar bara och man tittar på fel sätt. Jag försöker få utställningen till en helhet så verken talar till varandra på ett naturligt sätt. Är något för gammalt, och inte hänger med i det spelet, så tar jag bort det.Ingegerd Möller är representerad i många offentliga sammanhang. Bland annat har hon låtit utföra en stor textil för Sveriges Riksbank. Hon började arbeta med textil på 60-talet. Till en början samarbetade hon med Handarbetets vänner, men hon övergick sedan till att börja väva själv.- Jag tycker att jag målar i vävstolen också, men utmaningen med textil är att materialet är så förföriskt. Man får kämpa med det så att det inte tar över. Jag vill att verken ska ha en kärvhet och ett djup.Utställningen på Konstforum pågår till den 22 november.