Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Vaccinkrav för att se pjäser på Broadway

För att sitta i publiken på Broadway i New York framöver behöver man ha vaccinerat sig mot covid-19, meddelar New York Times. Krav på munskydd under föreställningarna införs också, sedan smittspridning av deltavarianten tagit fart i USA:s största stad.

När Broadway öppnar upp igen ställs krav på att både de anställda och alla i publiken är vaccinerade. Arkivbild.

När Broadway öppnar upp igen ställs krav på att både de anställda och alla i publiken är vaccinerade. Arkivbild.

Foto: Evan Agostini/AP/TT

Nöje2021-07-30 07:30

Det klassiska teaterdistriktet har samtidigt infört vaccinationskrav för alla anställda. Kravet är en del i de säkerhetsrutiner som fackförbundet Actors’ Equity Association och branschorganisationen Broadway League har enats om. Man har också beslutat att alla anställda ska testas en gång i veckan.

Reglerna gäller åtminstone fram till oktober och införs på alla 41 Broadwayteatrar. Munskydd måste vara på, förutom om man äter och dricker. Däremot finns det undantag för människor som "av medicinska eller religiösa skäl inte kan vaccinera sig", samt barn under tolv år. Dessa måste i stället visa upp ett färskt negativt test för att bli insläppta.

Även mediebolaget Netflix har infört vaccinationskrav på sina amerikanska produktioner. Kravet gäller i den så kallade "zon A" där skådespelarna befinner sig under inspelning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!