Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nu avslutar SON säsongen

De närmaste veckorna kan man se och lyssna på framtiden när det gäller konstmusik. Studenter inom dirigering och komposition kommer nämligen att framträda i två konserter.

Dirigent. Här rör det sig dock inte om en student utan om rutinerade och välkände Martin Fröst som dirigerar SON.

Dirigent. Här rör det sig dock inte om en student utan om rutinerade och välkände Martin Fröst som dirigerar SON.

Foto: Mikael Svensson

MUSIK2017-05-18 12:00

Det är nu bara två konserter kvar av denna säsong vad gäller Norrköpings symfoniorkesters (SON) ordinarie program. I bägge fallen handlar det om samarbeten med musikhögskolorna i Stockholm, Malmö och Göteborg där studenter bereds tillfälle att arbeta med en symfoniorkester som en del av sin utbildning.

Först ut är tre dirigentstudenter från Kungliga Musikhögskolan i Stockholm som på torsdag (18 maj) tar sin masterexamen – detta sker under en konsert på Flygeln och provet består alltså i att leda en konsert med SON. Hanna Ohlsson Nordh, Kaapo Ilja samt Frantisek Macek kommer att dirigera ett program bestående av symfonier av Sibelius, Dvorák, Beethoven samt stycket "Schizophonia for orchestra" skrivet av studenten Kaapo Ilja själv.

Onsdagen den 31 maj kommer "helt nyskriven, spännande musik att klinga i De Geerhallen i Norrköping" som SON skriver i ett pressmeddelande. Då ska musik av sex kompositionsstudenter vid Stockholms, Göteborgs och Malmös högskolor framföras i De Geerhallen. Det handlar alltså om uruppföranden och dirigent är Michael Bartosch.

Musiken som framförs är: "Initation Into the Tower of Bionic Flesh" av Àrni Bergur Zoëga; "Som en hemlighet" av Jonatan Sersam;

"Erodera, för symfoniorkester" av Josef Söreke; "Pulsating Home" av Sigurdur Jónsson; "On the verge of eternety" av Jacob Mühlrad samt ett arrangemang av "Machina Sapiens" gjort av Johan Svensson.

Det är fri entre på bägge dessa konserter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!