Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Li och Brun till Bråvalla

Fem nya Bråvallabokningar presenterades på tisdagen. Årets festivalpublik kommer bland annat att få tillfälle att digga till Rebecca & Fiona och Miss Li.

Ane Brun. Från Flygeln för några år sedan.

Ane Brun. Från Flygeln för några år sedan.

Foto: Patrik Selsfors

MUSIK2017-04-04 13:17

Det är nu mindre än tre månader kvar innan sommarens musikfest på Bråvalla drar igång med Bamse & hans vänner. Sakta fylls artistlistan på och på tisdagen presenterades ytterligare fem släpp av lite varierad kompott.

Norrköpingspubliken har kunnat njuta av singer/songwritern Ane Brun ett flertal gånger under årens lopp. 2014 spelade hon exempelvis på Flygeln då undertecknad imponerades av hennes förmåga att ensam bära en konsert med hjälp av en mångfacetterad röst och ett drivet gitarrspel. Sedan dess har hon breddat sin palett ytterligare – på senaste albumet "When I'm free" har hon även ett elektroniskt anslag. Till Bråvalla utlovas både gamla och nya favoriter ur hennes repertoar.

Ett annat namn som släppt ett antal välkända låtar under det senaste decenniet är Miss Li. Efter några års tystnad så släppte hon förra sommaren låten "Bonfire" som spelats flitigt i radion. Hennes senaste låt släpptes i år: "Aqualung". Nu är alltså Miss Li klar för årets Bråvalla – för övrigt första gången hon deltar i denna festival.

Duon Rebecca & Fiona gjorde sig känd som en DJ-duo men har på senare tid gått i riktning mot mer pop – de har därefter skrivit kontrakt med amerikanska RCA för internationell lansering och är nu alltså klara för sommarens musikfest.

Övriga akter som presenterades på tisdagen var Hurula samt Sabina Ddumba – nu är sammanlagt 65 akter färdigbokade. Bråvalla festival 2017 startar den 28 juni och pågår fram till och med den 1 juli.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!