Allhelgonahelgen närmar sig och med den flera musikevenemang av vitt skilda sorter. Redan på fredag kväll (2 november) drar det igång med den keltiska punk/rockfestivalen Craicstock på Dynamo. Vi pratar alltså rock och punk med irländsk folkmusik i botten där de mest namnkunniga banden internationellt just nu är Flogging Molly och Dropkick Murphys.
Under kvällen kommer tre band att spela – bland dessa Sir Reg som nyligen släppt plattan "The Underdogs" som prisats av många recensenter. Övriga band under kvällen är Black anemone från Jönköping och Captain Jack's army (Linköping).
– Anledningen är egentligen att vi fick frågan om vi ville spela i Norrköping men det fanns inget ställe där vi direkt kunde spela. Då tänkte vi att vi fixar en lokal själva och styrde upp en egen festival, berättar Filip Burgman från Sir Reg som också tog hjälp av Skrikhult productions i arrangerandet.
Sir Reg har precis varit ute och turnerat både i England och USA och det här blir en av de första spelningarna i Sverige på länge.
– Det känns som om keltisk punk som genre är större utomlands just nu, särskilt i Tyskland även om det kommer mycket publik även här i Sverige, säger Filip Burgman som hoppas att publiken ska hitta till Dynamo.
– Går det bra kanske vi kan göra om det i Norrköping i större skala eller annars flytta runt den i Sverige framöver, det är verkligen jättekul att träffa och spela tillsammans med andra band.
På lördagen är det dags för blues på Dynamo, arrangerat av Crescendo: det är Swedish Blues Challenge 2018 (SBC) som i år arrangeras här i samarbete med svenska medlemmar i European Blues Union. I potten ligger en plats i 2019 års European Blues Challenge (EBC) som äger rum i Portugal.
De tre band som alltså gått till final och kommer att spela på Dynamo på lördagskvällen är Blueass Bluesband, Marino Valle Band samt Sam Rocket and his Blues Prisoners. Kvällen avslutas med en konsert av tidigare vinnaren av SBC Lisa Lystam Family Band (som också har lokal koppling) med Ida Bang som gäst.
Den här musikhelgen avslutas på söndagen med en musikform som kanske för många öron upplevs som mer ovan: det blir nämligen elektronmusikfestival på Konstmuséet betitlad Kontakt 2018. Det är fjärde året som Annan musik arrangerar denna festival där det kommer att bjudas elektronisk musik i olika former.