Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Festligt och hörvärt på 100-årskalas

Ett festligt 100-årskalas bjöds vi in till i De Geerhallen på lördagseftermiddagen då Leonard Bernstein firades med några av sina riktigt hörvärd kompositioner.

Taggad. Det var dirigenten Mei-Ann Chen på konserten Bernstein 100 år.

Taggad. Det var dirigenten Mei-Ann Chen på konserten Bernstein 100 år.

Foto:

musik2018-02-18 09:25

Det blev en glädjens konsert då orkester och dirigent var lika taggade som publiken. De välklingande tonerna sköljde över oss och vi fick ett påslag av riviga rytmer och blåfärgade toner.

Först ut var Symfoni nr 2, ”The Age of Anxiety” som bygger på Audens dikt med samma namn. Här fanns en dramatisk puls från första inslag som satt kvar ända till den snyggt formulerade och väl uppbyggda finalen. Lekfullt slagverk, glada klarinetter och en noggrann och detaljerad dirigent i Mei-Ann Lei gav solisten Roland Pöntinen fritt spelrum att skapa soliststämman. Alltid pålitligt och inkännande varvade han glimmande lyrik med riviga formuleringar.

Samma energi tog man med in i On the Town där orkestern fick agera storband när det är som bäst. Melodisk och rytmisk feeling blandades med maxad klangfrossa. Läckert!

Symfoniska danser ur West Side Story fortsatte svängigt värre och även här slogs jag av hur noggrann Mei-Ann Lei är i sina instruktioner. Värmande och mycket inkännande formulerades Somewhere för att övergå i ett brutalt befriande Mambo och landa i en fräscht inkännande och värdig Finale. Tack för det!

Musik

Bernstein 100 år

Norrköpings Symfoniorkester

Dirigent: Mei-Ann Lei

Solist: Roland Pöntinen, piano

De Geerhallen, Norrköping

Musik av: Leonard Bernstein

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!