Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bulgarien drar sig ur Eurovision

Bulgarien är det senaste landet att dra sig ur Eurovision Song Contest i Liverpool, skriver BBC.

Bulgariens Intelligent Music Project framträdde med sitt Eurovisionbidrag i italienska Turin. Arkivbild.

Bulgariens Intelligent Music Project framträdde med sitt Eurovisionbidrag i italienska Turin. Arkivbild.

Foto: Luca Bruno

Musik2022-10-20 14:08

Bulgarien är det senaste landet att dra sig ur Eurovision Song Contest i Liverpool, skriver BBC. Tv-bolag i Montenegro har redan sagt att man inte ställer upp nästa år, på grund av ekonomiska skäl – vilket är anledningen till att även Nordmakedonien har dragit sig ur tävlingen.

Ryssland uteslöts efter landets anfallskrig mot Ukraina tidigare i år.

Enligt EBU ska nu 37 bekräftade länder delta. Vad vart och ett av dem måste betala är inte offentligt men den sammanlagda summan är på drygt 60 miljoner kronor. BBC väntas behöva betala mellan 100 och 200 miljoner för att arrangera evenemanget i maj nästa år, för Ukrainas räkning efter att ukrainska Kalush Orchestra vann.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!