Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bok om Jan Guillous författarskap släpps

Ola Holmgren, professor emeritus i litteraturvetenskap vid Södertörns hög­skola, har skrivit en bok om Jan Guillous författarskap, enligt ett pressmeddelande.

Jan Guillou har skrivit över 50 böcker. Nu ger Karneval förlag ut en bok om hans författarskap. Arkivbild.

Jan Guillou har skrivit över 50 böcker. Nu ger Karneval förlag ut en bok om hans författarskap. Arkivbild.

Foto: Naina Helén Jåma/TT

Litteratur2023-07-26 09:54

Boken, som heter "Riksfilistern", släpps i augusti och ska belysa vad Guillous författarskap "har att säga om vår samtid".

Ola Holmgren har tidigare gett ut böcker om Bob Dylan, Peter Weiss och August Strindberg.

Jan Guillou är författare och journalist och har skrivit över 50 böcker.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!