Vilken feber?
SCHLAGERFEBERVärmekyrkan i NorrköpingCa 550 personerBetyg: ***
Många hann till och med svalna redan innan det drog igång. Showen var nämligen nästan en timme försenad.
Samma show har man kunnat se på Guskelov under förra hösten. Precis som då är det kvartetten Bruno och Daniel Mitsogiannis och Maria Johnson och Liv Eklund som bjuder upp till sång. Denna gång har de med sig ett antal dansare annars är allt sig likt. Det är gamla godingar från 80-talet fram till dags dato. Att försöka ta showen till en större scen är förstås helt rätt. Men det tänder aldrig riktigt till i Värmekyrkan.
Annars är ju mycket vunnet när man sjunger den här typen av låtar: alla känner till dem och kan texterna. Då kräver man lite mer i övrigt. Men publiken är förvånansvärt tyst. Och gör inte mycket väsen av sig. Sitter mest och småpratar. Mycket på tack vare att kvartetten inte visar upp den rätta glöden. Var är fotarbetet och inlevelsen? Frågan riktar sig speciellt till damerna i sällskapet; bröderna Mitsogiannis har en helt annan energi på scenen.
Men det finns tillfällen som det tänder till lite som när det är dags för Ted Gärdestads Satellit och Björn Skifs Michelangelo. Showen bygger på den gamla varianten av Melodifestivalen. Långt ifrån de artisterna och grupperna som deltar numera. Långt ifrån de alla möjliga musikstilarna som har förekommit de senaste åren. Vilken tid var bäst då eller nu? Är en fråga som man kan fundera på. Av publiken att döma funkar det nya minst lika bra. När de två senaste vinnarbidragen Sertab Ereners "Everyway that I can" och Rozlanas "Wild dancing" ljuder i Värmekyrkan då är det några ur publiken som ställer sig upp och börjar hoppa lite. Då är det svårt att stå still även om man vill. De härliga och lurviga stenålderskläderna och den svängiga dansen därtill klarar kvartetten och dansarna över förväntan.
Showen ramas in med ett klassiskt programledare par som guidar publiken genom föreställningen. Detta är den stora behållningen under kvällen; de pratar precis så där tillgjort som många programledare brukar göra just i Melodifestivalen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!