Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Trallvänligt så det stör

LISEN ELWIN
**
Coming Home
(Diva Records)

Kultur och Nöje2004-08-25 06:00
Lisen Elwin skivdebuterar med mjuk countryrock som med sin värme och vemod, munspel och steel guitar, påminner lite om någon sorts soundtrack till den stundande hösten. Texterna är vardagsnära, och handlar om det som country ska: hjärta och smärta.
Det finns bara ett bekymmer.
Allt är litet för mycket "som det ska".
Över lag känns albumet alltför mycket gjort enligt formulär 1A, man får det man förväntar sig. Det blir litet trist. Snällt och trallvänligt.
Låtarna beter sig därför litet som vatten på en gås. De rinner av utan att fastna. Och man undrar om Lisen menar det hon sjunger. Undantag finns, exempelvis "Far away from me" som hon sjunger sårbart och naket.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!