Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tha Rhyme Fanaticz på samlingsskiva

Norrköpingsbandet Tha Rhyme Fanaticz har drabbats av bakslag och framgång. Vid ett inbrott i bandets studio stals en dator med alla inspelningar. Mer glädjande är att bandet har vunnit en omröstning på nätet och därmed fick plats på samlingsskivan "Attitude Star Lane".

Tha Rhyme Fanaticz när de vann Rockkarusellen 2003. 
FOTO: JESSICA JOSEFSSON

Tha Rhyme Fanaticz när de vann Rockkarusellen 2003. FOTO: JESSICA JOSEFSSON

Foto: Fotograf saknas!

Kultur och Nöje2005-01-31 06:00
Närmare 3000 band från hela Sverige deltog i tävlingen på musiksajten Attitude Star Lane. Men det var niomannabandet från Norrköping som vann finalomröstningen.
- Vi tycker att det är jävligt kul, säger Marcus André i Tha Rhyme Fanaticz. Men det var ganska oväntat att just låten "Who Am I" röstades fram till finalomröstningen. Vi tyckte att våra andra två låtar som var med i omröstningen var bättre.
Ett känt skomärke står bakom musiksajten och plattan säljs nu på skobutiker runt om i landet.
Tävlingen arrangerades för andra året. Fjolårets vinnarband White Silver har nu fått skivkontrakt i USA.
Tha Rhyme Fanatics spelar nydanande hiphop och uppträder nu flitigt live i Norrköping. På Hugos Club Mogwai i fredags kväll och tillsammans med Breachpoint den 19 februari på Kulturkammaren. Den 5 mars uppträder bandet på en studentfest i Linköping.
Bandet kommer även ägna sig åt arbete i studion. För ett par månader sedan drabbats bandet av inbrott i sin studio.
- Datorn med alla inspelningar försvann. Vi var precis färdiga och skulle göra en back up på allt, men dagen innan kom inbrottet. Men nu har vi börjat om igen, säger Marcus André och skrattar åt eländet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!